Belgia święta


Strona główna -> Belgia -> Belgia święta
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Belgowie każdego roku obchodzą dwanaście świąt państwowych, przy czym są to dni wolne od pracy. Dwa z nich zawsze przypadają w niedzielę, a jeśli którekolwiek inne wypada w niedzielę wówczas poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Święta państwowe w Belgii to: 1 styczeń – Nowy Rok, Wielkanoc (święto ruchome), Wielkanocny Poniedziałek, 1 maja – Święto Pracy, w szósty czwartek po Wielkanocy – Wniebowstąpienie, siódma niedziela po Wielkanocy – Zielone Świątki, ósmy poniedziałek po Wielkanocy – Zesłanie Ducha Świętego, 21 lipca – Święto Narodowe Belgii, to święto upamiętniające złożenie przysięgi wierności konstytucji przez pierwszego króla, Leopolda I, tego dnia w Brukseli ma miejsce parada wojskowa na Parc de Bruxelles, defilada przy Pałacu Królewskim i pokaz fajerwerków; 15 sierpnia – Wniebowzięcie Matki Boskiej, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 1 listopada – Dzień Zawieszenia Broni (dzień zaprzestania działań wojennych między aliantami, a Niemcami w 1918 r.); Boże Narodzenie.


W Belgii bardzo hucznie obchodzi się tutaj karnawał

Karnawał

W Belgii przez cały rok odbywają się różne święta i imprezy, od procesji religijnych i karnawału po festiwale jazzowe. Bardzo hucznie obchodzi się tutaj karnawał (luty/marzec), szczególnie w miejscowościach Eupen, Malmedy, Binche i Aalst. W pierwszą sobotę marca w Ostendzie ma miejsce Karnawał Bal Rat Mort, czyli bal zdechłych szczurów, na który tłumnie przybywają przebierańcy. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu można się udać do Stavelot na słynną paradę z Blancs Mousis. W okresie poprzedzającym Wielkanoc odbywają się liczne jarmarki, procesje i wystawy sztuki ludowej.

Święta Bożego Narodzenia

Belgia to kraj katolicki i pomimo pośpiechu w życiu codziennym mieszkańcy starają się bardzo uroczyście obchodzić Święta Bożego Narodzenia. Atmosfera świąteczna panuje już od listopada, gdzie na rynku stawia się szopkę i wysoką choinkę. Belgowie na wigilię podają indyka z borówkami, dziczyznę, ostrygi, pasztet oraz ciastka z kremem nazywane polanem. W wieczór wigilijny rozdawane są prezenty, a nocą większość mieszkańców udaje się na pasterkę.

Festiwal Flandryjski

Od kwietnia aż do jesieni we wszystkich miastach niderlandzkojęzycznych trwa Festiwal Flandryjski (Het Festival van Vlaanderen), podczas którego organizowane są występy zespołów muzyki średniowiecznej i koncerty muzyki klasycznej. W drugą sobotę i niedzielę czerwca w Turnai ma miejsce dwudniowe wielkie święto - Dzień Czterech Procesji, w trakcie, którego ulicami miasta przemieszczają się ukwiecone platformy, ciągnące zastępy rycerskie, a 15 wielkich figur symbolizuje postacie historyczne związane z regionem. W drugą niedzielę września odbywa się święto ogrodników w Mechelen; a pod koniec października dwudniowe święto jałowcówki w Hasslet.

Wielkanoc

Jeśli chodzi o Wielkanoc, to Belgowie nie mają zbyt wielu zwyczajów związanych z tym świętem, a te, które przetrwały powoli zanikają. Jako, że Belgia jest krajem trójjęzycznym (używa się języka: francuskiego, niderlandzkiego i niemieckiego), obchodzi się święta każdej ze wspólnot: 11 lipca Dzień Wspólnoty Flamandzkiej, 27 września – Dzień Wspólnoty Francuskiej i 15 listopada Dzień Wspólnoty Niemieckojęzycznej. Nie są to święta państwowe, nie są też dniami wolnymi od pracy.

 

 Belgia - miasta

Antwerpia Brugia Bruksela Charleroi Gandawa Leuven Liege Namur
Tongeren Tournai


Belgia - co warto wiedziećBelgia - Belgia tradycje Belgia tradycje
Belgia jest niewielkim państwem europejskim, ale posiada królewskie tradycje, ale ...
Belgia - Czekoladki belgijskie Czekoladki belgijskie
Obecnie jest jedną z wizytówek Belgii. Zachwycali się nią już ...
Belgia - Kuchnia belgijska Kuchnia belgijska
Belgia to kraj kulinarnie specyficzny – kraj ziemniaka i frytek. Sprzedaje się je w ...
Belgia - Ciekawostki o Belgii Ciekawostki o Belgii
Nigdzie na świecie nie ma tyle rodzajów piwa i takiej ilości ...
Belgia - Boże Narodzenie w Belgii Boże Narodzenie w Belgii
Belgia to kraj katolicki i mimo pośpiechu w codziennym życiu mieszkańcy ...
Belgia - Lotniska w Brukseli Lotniska w Brukseli
Bruksela - stolica Belgii a przede wszystkim siedziba władz Unii Europejskiej. Jest to ...
Belgia - Belgia mapa Belgia mapa
Belgia - Zdrowie Zdrowie
Korzystanie z pomocy medycznej w Belgii jest bardzo drogie, zatem przed wyjazdem warto ...

Belgia święta - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies